top of page

Biológiai órák I. - A cirkadián ritmus

Updated: Mar 12


A cirkadián ritmus az alvás-ébrenlét ciklusunkat szabályozza, és kulcsszerepet játszik a fizikai és mentális jólétünk fenntartásában. De mi is pontosan ez a ritmus, hogyan befolyásolja a napjainkat, és mi történik, ha felborul? A cikkben megismerhetjük a cirkadián ritmus működését, annak hatását az alvásunkra, valamint hasznos tippeket adok, hogyan támogathatjuk a belső óránkat, hogy energikusabban és egészségesebben élhessünk.



A cirkadián ritmus az élőlények nappalokkal és éjszakákkal változó biológiai ritmusa. Ez az egyik legfontosabb biológiai ritmusunk - de nem az egyetlen (pl. ultradián, infradián ritmus). Eredetileg a Föld forgása és a nappalok-éjszakák váltakozása hozta létre, ami idővel beépülhetett az élőlények genomjába. A legtöbb élőlénynek van cirkadián ritmusa, ami az embernél meghatározza a hormonok termelődését, az anyagcsere aktivitását, a hangulatot vagy a testhőmérsékletet.


A cirkadián ritmust egyrészt az ún. óragének (angolul "clock genes") határozzák meg, amik már a születés utáni hetektől aktívan működnek. Másrészt, mivel az emberi cirkadián ritmus valamivel hosszabb, mint 24 óra (átlagosan kb. 40 perccel), ezért speciális környezeti ingerekkel, ún. órabeállító mechanizmusokkal ("zeitgeber"-ekkel) folyamatosan a külvilág 24 órás ritmusához kell hangolnunk.


Az emberi cirkadián ritmus fő órabeállító mechnazimusai:


  1. Fizikai aktivitás: a rendszeres mozgás segít a belső óra szinkronizálásában. A napközbeni aktív időszakok támogatják az éjszakai alvás minőségét.


  2. Szociális aktivitás: a társas érintkezések, a családi és baráti kapcsolatok erősítik a cirkadián ritmus szabályosságát, míg a szociális interakciók hiánya könnyen a bioritmusunk felborulásához vezethet.


  3. Étkezések rendszeressége: az étkezések időzítése szorosan összefügg a cirkadián ritmussal. A rendszeres étkezési idők hozzájárulnak az anyagcsere és a hormonális ritmus fenntartásához.


  4. Sötétség és a fény váltakozása: a természetes fény a legfontosabb külső tényező, amely ezt a fontos biológiai ritmust szabályozza. A reggeli napfény különösen fontos a belső óra beállításához, míg az éjszakai sötétség szükséges a megfelelő alvás előkészítéséhez.



A cirkadián ritmus rendkívül fontos szerepet játszik a napi biológiai folyamatok összehangolásában. A nap folyamán a hormonális szintek, mint például a melatonin és a kortizol, folyamatosan változnak, hogy elősegítsék az ébredést, a koncentrációt, majd pedig az elalvást. A testhőmérséklet is ennek megfelelően ingadozik, alacsonyabb értékekkel a reggeli órákban és magasabbakkal délután. Az esti-éjszakai órákban ismét csökken, ami segíti a pihenést és az alvást. A cirkadián ritmus tehát alapvetően befolyásolja az alvás minőségét, a hangulatot és a napi energiaszintünket.


A cirkadián ritmus azért is ennyire kardinális biológiai ritmus, mivel számos testi funkciót befolyásol:


  • Hormonok termelődése: a melatonin és a kortizol szintje a nap folyamán változik, szabályozva az alvást és az ébredést.


  • Anyagcsere aktivitása: az anyagcsere sebessége és hatékonysága a napszakokkal együtt változik, befolyásolva az étvágyat és az emésztést.


  • Hangulat: a cirkadián ritmus zavara depresszióhoz és szorongáshoz vezethet.


  • Testhőmérséklet: a testhőmérséklet napi ingadozása is a cirkadián ritmus része, ami befolyásolja az alvás minőségét.


A modern életmód kihívásai


A modern életmód azonban számos tényezővel veszélyezteti a belső óránkat. Az éjszakai fényhatások, mint például a mobiltelefonok, tabletek és számítógépek képernyői, amelyek kék fényt bocsátanak ki, gátolják a melatonin termelést, így megzavarják az elalvást. Ezen kívül a rendszertelen munkaidők, az éjjeli műszakok vagy a gyakori utazások különböző időzónák között (jet lag) tovább növelhetik a cirkadián ritmus felborulásának esélyét. Az otthoni munkavégzés, a "home office", amely a Covid-19 járvány után egyre elterjedtebbé vált, szintén negatívan hathat a ritmusra, mivel gyakran kevesebb mozgást, természetes fényt és szociális interakciót biztosít, ami szintén elengedhetetlen a bioritmus fenntartásához. Mindezek mellett megállapíthatjuk, hogy napjainkban egyszerre élünk fényszennyezésben és fényhiányban. Világítunk akkor, amikor már sötétnek kellene lennie, és nem töltünk elég időt a természetes fényben, amikor lehetőségünk lenne rá.


Amikor a cirkadián ritmus felborul, az számos egészségügyi problémához vezethet. A leggyakoribb következmények közé tartoznak az alvászavarok, mint az inszomnia, de fokozott stressz, szorongás, hangulatingadozások, emésztési problémák és koncentrációs nehézségek is előfordulhatnak. A kutatások szerint a ritmus zavara fokozhatja a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, beleértve a szívbetegségeket, cukorbetegséget és az elhízást. Az optimális cirkadián ritmus fenntartása tehát nemcsak az alvás minőségére, hanem az általános egészségünkre is kedvező hatással bír.


Tippek a cirkadián ritmus karbantartásához


A cirkadián ritmuszavarok kezelésére fényterápia, átmenetileg alkalmazott melatonin-kiegészítők, valamint a kognitív viselkedésterápia elvein alapuló alvásterápia is alkalmazható .

A cirkadián ritmus megértése kulcsfontosságú az egészséges életmód fenntartásához, valamint az első lépés lehet az alvászavarok kezelésében. A modern világ kihívásai ellenére a tudatos életmódbeli döntések segíthetnek abban, hogy belső óránk optimálisan működjön.


  1. Rendszeres alvási szokások:

    Célozzuk meg, hogy minden nap, még hétvégén is, ugyanabban az időpontban feküdjünk le és keljünk fel. Például, ha hétköznapokon reggel 7-kor kelünk, akkor szombaton és vasárnap is tartsuk meg ezt az időpontot. Ez segít a testnek alkalmazkodni és a cirkadián ritmusunk stabil marad.


    Az ideális alvási idő 7-9 óra, tehát ha este 10-kor lefekszünk, reggel 5-7 között kell felkelni. Ha a napi rutinban pontosan beállítjuk az elalvási és ébredési időpontokat, akkor a testünk automatikusan hozzáigazítja a biológiai óráját, ami segíti a pihentető alvást.


  2. Természetes fény kihasználása:

    Minden nap próbáljunk legalább 20-30 percet a szabadban tölteni reggel, különösen a délelőtti órákban. A napfény hatására a testünk gátolja a melatonin termelést és javítja a hangulatot.


    Ha otthonról dolgozunk, próbáljunk 2-3 óránként kisétálni a szabadba, még akkor is, ha csak egy rövid séta. Ez segít friss levegőhöz jutni, és elkerülhetjük a mesterséges fény túlzott hatását, különösen a nap későbbi részében.


  3. Elektronikus eszközök korlátozása:

    Kerüljük az elektronikus eszközök használatát legalább egy órával lefekvés előtt. Ha nem tudunk teljesen lemondani róluk, használjuk a képernyő szűrőit vagy a "night mode"-ot, hogy csökkentsük a kék fény hatását. Az olyan alkalmazások, mint a f.lux, automatikusan csökkenthetik a kék fényt este.


    A legjobb, ha az alvás előtt egy órával már nem nézünk televíziót, nem telefonozunk vagy nem dolgozunk számítógépen. Helyette próbáljunk relaxálni egy könyvvel, meditációval vagy egy forró fürdővel.


  4. Egészséges életmód:

    A kiegyensúlyozott étrend alapja a változatos, friss alapanyagokból készült étkezés. Próbáljunk meg kerülni a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást, különösen délután és este, mivel ezek zavarhatják az alvás minőségét.


    A rendszeres testmozgás segíti a bioritmus beállítását, azonban a közvetlenül lefekvés előtti intenzív edzés helyett inkább reggel vagy délután végezzük a testmozgást, hogy elkerüljük a túlzott adrenalinszintet este.


  5. Étkezések ritmusa:

    Próbáljunk minden nap nagyjából ugyanabban az időpontban reggelizni, ebédelni és vacsorázni. Ehhez határozzuk meg, hogy számunkra milyen időpontok lennének a legidelásiabbak a főétkezésekre.


    Ne hagyjuk ki a reggelit, mert ez segít elindítani a napi anyagcserét, és stabilizálja a vércukorszintünket. Az étkezések időzítése a testünket segíti abban, hogy hatékonyan használja fel az energiát, és elkerüljük az esti túlevést, ami rossz hatással lehet az alvásunkra.


  6. Kényelmes alvási környezet:

    A hálószoba legyen sötét, csendes és hűvös. A sötétítés érdekében használjunk sötétítő függönyt vagy szemmaszkot, hogy elkerüljük a külső fényforrásokat. A hőmérséklet 18-20 °C körül ideális, mivel a testhőmérséklet csökkenése segíti az alvás mélyebb fázisait.


    Ha zajos a környezet, próbáljunk meg füldugót vagy fehér zajt alkalmazni, például egy zajgenerátorral vagy egy ventilátorral, hogy elnyomja a zavaró hangokat. A nyugodt, kényelmes környezet biztosítja, hogy az alvásunk pihentetőbb és zavartalanabb legyen.


Ezekkel a konkrét tippekkel segíthetjük a cirkadián ritmusunk optimális működését, amely hozzájárul a jobb alváshoz és a stabil energiaszinthez a nap folyamán.


Források:

Dr. Purebl György: Az alvás pszichológiája. Magyar alváskönyv

bottom of page